Horyzont Europa
Horyzont Europa (HE) jest instrumentem Komisji Europejskiej wspierającym przełomowe badania naukowe i innowacje na skalę międzynarodową. Budżet HE w perspektywie 2021-2027 to ok. 100 mld EUR. Program Horyzont Europa promuje doskonałość naukowo-badawczą i zapewnia wsparcie najlepszym naukowcom i innowatorom, stymulując tym samym przemiany systemowe konieczne do zapewnienia, by Europa była ekologiczna, zdrowa i odporna na nieprzewidywalne, niekorzystne zmiany.
DEDYKOWANA OFERTA DLA FIRM
EIC Accelerator to program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
ze wszystkich branż, w tym start-upów pochodzących z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa.
Program umożliwia finansowanie przełomowych innowacji znajdujących się minimum w fazie prototypu (TRL 5/6). O wsparcie w ramach EIC Accelerator mogą aplikować samodzielnie podmioty spełniające kryteria MŚP lub podmioty spełniające kryteria tzw. małych
mid-caps – zatrudniające do 500 osób (finansowanie wyłącznie w formie equity).
DOFINANSOWANIE
Unikalny model finansowania oferuje finansowanie mieszane składające się z:
- Grantu – kwota dofinansowania do 2,5 mln euro – 70% kosztów kwalifikowalnych
lub
- Komponentu inwestycyjnego – finansowanie kapitałowe w wysokości od 0,5 do 17,5 mln euro.
Dofinansowanie obejmuje projekty na poziomie 5/6-8 TRL. Projekty powyżej TRL 8 będą finansowane wyłącznie z finansowania mieszanego. Wsparcie grantowe obejmuje głównie finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania.
Ponadto Beneficjenci mogą skorzystać z szeregu bezpłatnych usług akceleracji biznesowej w formie coachingu i mentoringu, które zapewnią dostęp do wiedzy specjalistycznej, partnerów biznesowych oraz inwestorów.
Czas trwania projektu od 12 do 24 miesięcy.
NABORY PROJEKTÓW EIC ACCELERATOR W 2023 ROKU
Proces aplikowania do EIC Accelerator jest dwuetapowy.
Pierwszy etap obejmuje:
- Krótki wniosek (5 stronicowe podsumowanie),
- Pitch deck presentation (10 slajdów)
- Video pitch (3 minuty).
We wniosku należy podać m.in. oczekiwane rezultaty związane z realizacją projektu, a także oszacować jego wpływ na przyszłą kondycję firmy, np. na wysokość jej obrotów, zatrudnienie, sprzedaż, stopę zwrotu z inwestycji czy rentowność.
Drugi etap: W przypadku pozytywnej oceny (ma ona trwać 4-6 tygodni) wnioskodawca zaproszony będzie do złożenia w przeciągu 12 miesięcy pełnej aplikacji. Decyzja o udzieleniu wsparcia podejmowana jest po ocenie projektu którą przeprowadza międzynarodowy zespół ekspertów z zakresu technologii, biznesu oraz finansów.
Terminy naborów:
- Pierwszy etap (wnioski skrócone) : nabór ciągły
- Drugi etap (pełne wnioski) 11 stycznia, 22 marca, 7 czerwca i 4 października 2023
Składanie wniosków oraz podpisywanie umów (Grant Agreement) odbywa się elektronicznie, poprzez portal Funding and Tenders: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home
W 2023 r. wnioski w konkursie EIC Accelerator będzie można składać w ramach dwóch typów naborów:
- Ogólny: Otwarty – brak z góry określonych priorytetów tematycznych i jest otwarty na propozycje z każdej dziedziny technologii lub aplikacji.
- Tematyczny: Wyzwania (w tym roku zaproponowano wyzwania tematyczne):
- Biomarkers for cancer
- Decontamination for pandemic management
- Energy storage
- New European Bauhaus
- Quantum or semiconductor components
- Resilient agriculture
- Space technologies and services.
WIĘCEJ INFORMACJI
Więcej informacji na stronie Europejskiej Rady ds. Innowacji: https://eic.ec.europa.eu/eic-funding-opportunities/eic-accelerator-0_en oraz u konsultantów Enterprise Europe Network.