Obrazek nagłówkowy

REFAL Hackathon – zaproszenie na webinarium inaugurujące

20.02.2025 | Świętokrzyskie Centrum Innowacji I Transferu Technologii Sp. z o.o.

Świętokrzyska firma w międzynarodowym konkursie innowacyjności. REFAL Hackathon – zaproszenie na webinarium inaugurujące

Już 26 lutego odbędzie się webinarium pt. „APPLE HACK: UNLOCKING THE APPLE BIOMASS”, inaugurujące nabór zgłoszeń do drugiego świętokrzyskiego konkursu innowacyjności w obszarze biogospodarki i zielonej transformacji – REFAL Hackathon!

Po zeszłorocznym sukcesie Targi Kielce Hackathon, który był nakierowany na zagospodarowanie zużytych wykładzin po imprezach targowych, tym razem innowatorzy z krajów bałtyckich skupią się na problemie zagospodarowania biomasy z jabłek.

Przedsiębiorstwem, które stawia wyzwanie w ramach hackathonu, będzie Grupa REFAL. Spółka ta integruje producentów owoców i warzyw z okolic Sandomierza, jednego z kluczowych regionów uprawy jabłek w Polsce, w którym sadownictwo jest obecne od wielu pokoleń. Grupa REFAL zajmuje się magazynowaniem, sortowaniem i sprzedażą jabłek oraz innych owoców i warzyw. Powierzchnia sadów spółek z Grupy wynosi ponad 250 ha, a produkcja jabłek to około 15 000 ton rocznie. W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych ilość uszkodzonych jabłek może dochodzić nawet do 6 000 000 kg. Jest to jednak bardzo wartościowa biomasa, którą można zamienić na wysokowartościowe związki chemiczne, dodatki do leków czy kosmetyków.

W trakcie webinarium zostaną zaprezentowane wszystkie szczegóły dotyczące całego procesu oraz warunków udziału w REFAL Hackathon. Ponadto eksperci zewnętrzni podzielą się swoją wiedzą na temat innowacyjnych kierunków i trendów rozwojowych związanych z zagospodarowaniem biomasy. Kulminacyjnym punktem webinarium będzie ogłoszenie szczegółów wyzwania w ramach REFAL Hackathon.

Grupa REFAL oraz organizatorzy hackathonu – Fundacja PRO CIVIS oraz Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu – zapraszają firmy, start-upy, zespoły badawcze, grupy studenckie i wszystkich posiadających innowacyjne pomysły.

Szczegóły:

Projekt „BioBoosters – boosting the circular transition” (https://interreg-baltic.eu/project/bioboosters/). Celem tego międzynarodowego projektu jest zwiększenie poziomu innowacyjności przedsiębiorców w zakresie biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym. Partnerzy projektu pochodzący z 7 krajów reprezentujących region Morza Bałtyckiego (Finlandia, Szwecja, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska) przeprowadzą łącznie 18 hackathonów dedykowanych sektorowi biogospodarki. Projekt BioBoosters jest współfinansowany z programu Interreg – Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.