Dzięki wsparciu udzielonemu w ramach działalności ośrodka Enterprise Europe Network przedsiębiorca wdrożył procedurę starania się o zwolnienie z cła antydumpingowego.
Sprawa dotyczyła podkarpackiego przedsiębiorcy zajmującego się produkcją wysokiej klasy rowerów. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło firmie dokładnie rozpoznać szeroką gamę produktów części rowerowych i wybrać tylko markowe, które wykorzystywane są do produkcji rowerów. Duża część importowanych komponentów, wykorzystywanych w produkcji pochodzi z Chin.
W marcu 2016r. firma zgłosiła się do ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z prośbą o interpretację związaną z regulacjami, na podstawie których firma może starać się o zwolnienie z cła antydumpingowego. Ponadto firma potrzebowała informacji na temat uzyskania deklaracji pochodzenia komponentów, która stanowiła by podstawę formalnej kontroli.
We współpracy z Urzędem Celnym została opracowana interpretacja, na podstawie której przedsiębiorca rozpoczął procedurę ubiegania się o opisane zwolnienie. Dzięki tym staraniom firma odnotowała zmniejszenie kosztów importu oraz poprawę wartości dodanej produktów.