Realizując finansowane w ramach projektu Enterprise Europe Network szkolenia, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie od zawsze starała się oferować regionalnym MŚP paletę tematów jak najpełniej wyczerpujących ich rzeczywiste i aktualne problemy z zakresu internacjonalizacji i innowacyjności. W tym celu przeprowadzamy okresowe badania potrzeb szkoleniowych jak również na bieżąco wsłuchujemy się w problemy zgłaszane nam przez naszych klientów.
W ten sposób zrodziła się m.in. idea organizacji szkolenia „Pochodzenie towarów w regulacjach celnych Unii Europejskiej– najważniejsze aspekty z perspektywy przedsiębiorcy”, którego potrzebę w lutym 2021 roku zasygnalizowali w Izbie pracownicy firmy Fagumit Sp. z o.o. Ponieważ zakres problemu wpisywał się w profil działalności Enterprise Europe Network, jak również wydawał się być zjawiskiem, które mogło dotyczyć szerszego grona MŚP funkcjonujących w ramach międzynarodowego łańcucha dostaw zdecydowano się pozyskać wyspecjalizowanego w tej tematyce praktyka i zaoferować bezpłatny webinar, skierowany dla wszystkich regionalnych MŚP, którym ustalenie pochodzenia towarów i jego prawidłowa, czytelna dla kontrahentów dokumentacja przysparza wyzwań. Szybko okazało się to właściwym krokiem, ponieważ szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Webinar z kompletem miejsc zajętych przez pracowników i właścicieli mikro, małych i średnich firm z południa Polski odbył się 20 kwietnia 2021 roku i spotkał się z dużym uznaniem uczestników. Do tego stopnia, że następnego dnia organizatorzy otrzymali od nich telefoniczne podziękowania za trafną zawartość merytoryczną i przystępną formę szkolenia, które w efekcie dostarczyło im kompleksowej informacji, praktycznych wskazówek i odpowiedzi na problemy, które chcieli wyjaśnić.
Tego rodzaju dobra praktyka oferowania ogółowi regionalnego sektora MŚP szkoleń, których zakres tematyczny został zasugerowany przez borykające się z danymi zagadnieniami firmy nie od dziś przynosi Enterprise Europe Network przy IPH w Krakowie bardzo dobre efekty. Wcześniej analogiczny schemat miał miejsce dla szkolenia z zakresu akredytywy jako formy rozliczenia w handlu międzynarodowym, gdzie z inspiracji klienta, który podzielił się z nami problemami, na jakie napotyka przy korzystaniu z tego narzędzia, zorganizowaliśmy w efekcie aż 2 edycje szkolenia z salą wypełnioną po brzegi przez przedstawicieli MŚP współpracujących z zagranicą.
Wychodzenie naprzeciw bieżącym potrzebom naszych klientów jest możliwe dzięki elastyczności, jaka cechuje projekt Enterprise Europe Network, w którym nie jest konieczne sztywne trzymanie się zaprojektowanych z dużym wyprzedzeniem harmonogramów wydarzeń. Pozwala to na dynamiczne dostosowanie oferty do potrzeb i wymogów rynku oraz aktualnej sytuacji gospodarczej. Także dzięki temu szkolenie o procedurach celno-skarbowych wprowadzanych w konsekwencji przesuwanego w czasie brexitu odbyło się w momencie, kiedy było ono firmom najbardziej potrzebne, zaś przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej byli już w stanie zaprezentować im konkretne, przyjęte rozwiązania. Owa elastyczność projektu pozwoliła całej naszej sieci zaoferować sektorowi MŚP szereg licznych webinarów i spotkań informacyjnych oraz odpowiadających na potrzebę chwili usług informacyjno-doradczych z zakresu tarcz antykryzysowych oraz wyzwań stawianych przedsiębiorcom przez pandemię COVID-19 w ostatnim, tak trudnym dla przedsiębiorców roku.
MŚP z Polski Południowej, które chcą podnieść swoje kompetencje do wchodzenia na rynki zagraniczne i wdrażania innowacji oraz wiedzę o narzędziach wsparcia antykryzysowego i rozwojowego zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą bezpłatnych webinarów ośrodka przy IPH w Krakowie na stronie www.iph.krakow.pl oraz do zapisu przez nią na nasz newsletter szkoleniowy. Tych zaś, którzy nie znajdą w naszej aktualnej ofercie interesującego ich tematu zachęcamy do zgłaszania zagadnień, które chcieliby zgłębić naszemu działowi szkoleń: tel.12 428 92 63/ 12 428 92 57, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..