W związku z obecną sytuacją wywołaną epidemią wirusa COVID-19, ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, zaprasza przedsiębiorców z sektora MŚP, do skorzystania z bezpłatnego specjalistycznego doradztwa w kwestiach prawnych oraz proceduralnych, które mają na celu zabezpieczenie przedsiębiorstw bądź ograniczenie negatywnych skutków epidemii wirusa COVID-19.
ZAKRES SPECJALISTYCZNEGO DORADZTWA:
I BLOK
- Bieżąca analiza możliwości realizacji kontraktów zagranicznych – czy i jak można wysłać pracownika do pracy za granicą, występujące ograniczenia prawne oraz faktyczne.
- Proces zatrudnienia cudzoziemców w czasie i po epidemii COVID-19 – jak zabezpieczyć legalny pobyt i pracę.
- Umowy handlowe w czasie epidemii – jak negocjować, zabezpieczać, odstępować i rozwiązywać umowy.
- Pomoc we właściwym doborze instrumentów wsparcia przygotowanych w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej” czyli Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
- Jak prawidłowo stosować przepisy prawa pracy w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, niezależnych od pracodawcy oraz pracownika.
SPECJALISTA
Łukasz Żak – prawnik, ekspert w zagadnieniach związanych z transgranicznym świadczeniem usług, delegowaniem pracowników, procedurach zatrudniania cudzoziemców, prawie pracy oraz kooperacji międzynarodowej przedsiębiorstw.
II BLOK
- Zmiany w zakresie czasu pracy kierowców wprowadzone na terenie UE. Przeprowadzenie instruktażu związanego ze stosowaniem wyłączeń, ograniczeń oraz zmian w przepisach Rozporządzenia WE 561 /2006.
- Wdrożenie procedur związanych z koniecznością uzasadnienia odstępstwa od przepisów regulujących czas pracy kierowcy.
- Ograniczenia ruchu, odbieranie odpoczynków tygodniowych w pojazdach, korzystanie z infrastruktury w trakcie zagrożenia COVID – 19.
- Sytuacja na granicach wewnętrznych UE – ograniczenia wprowadzane przez kraje UE.
- Zwolnienia wprowadzone przez kraje UE w zakresie szkoleń dla kierowców kod 95, badania lekarskie, psychologiczne – obowiązki przedsiębiorcy.
- Wprowadzenie w przedsiębiorstwach właściwych systemów pracy w związku z zagrożeniem COVID - 19.
- Przewozy kabotażowe – aktualne regulacje.
- Przewóz towarów niebezpiecznych ADR – zwiększone zapotrzebowanie na przewozy środków dezynfekujących, odkażających na bazie alkoholu.
- Przewóz towarów w rygorze temperatury - łatwopsująca się żywność, produkty w stanie zamrożonym, lekarstwa – regulacje transportowe.
- Szeroko rozumiany transport międzynarodowy – kontrole, kary, nowe obowiązki dla przewoźnika i kierowcy.
- Pakiet Mobilności – (przyjęcie Pakietu przez Państwa członkowskie UE - 7 kwietnia br.) - proponowane zmiany dla firm transportowych (czas pracy, płaca minimalna, przewozy kabotażowe).
SPECJALISTA
Paweł Miąsik – specjalista z dziedziny transportu, z wykształcenia prawnik. Prowadzi szkolenia dla inspektorów transportu drogowego oraz kandydatów na inspektorów z zakresu czasu pracy kierowców, przepisów transportu międzynarodowego drogowego, zabezpieczeń ładunków, przewozu towarów niebezpiecznych ADR.
III BLOK
- Pomoc w ustaleniu najkorzystniejszego modelu biznesowego: założenie oddziału za granicą, założenie firmy za granicą lub świadczenie usług w ramach przedsiębiorstwa zlokalizowanego w Polsce, w tym w szczególności:
- podatkowe aspekty świadczenia usług za granicą (VAT, CIT, PIT),
- ubezpieczenie społeczne w różnych modelach biznesowych,
- obowiązki administracyjne związane ze świadczeniem usług za granicą.
- Informacje dotyczące aktualnie obowiązujących stawek wynagrodzenia pracowników za granicą oraz czasu pracy, umożliwiające weryfikację aktualnie naliczanych stawek przez firmy pracujące za granicą.
- Uzyskanie aprobaty technicznej na produkt za granicę.
- Przygotowanie modelu umowy dystrybucji na rynek zagraniczny.
- Ochrona patentowa produktu.
- Ochrona znaku towarowego w systemie europejskim.
SPECJALISTA
Justyna Szawan – Sieradzka - prawnik i tłumacz przysięgły języka francuskiego, ekspert w dziedzinie transgranicznego świadczenia usług i delegowania pracowników do Francji, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii.
Pytania do ekspertów prosimy przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z ekspertami możliwy jest również kontakt telefoniczny oraz w formie videokonferencji.
W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji na temat specjalistycznych usług, prosimy o kontakt emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.