Ośrodek Enterprise Europe Network przy IPH w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu pt. „Europejskie oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel – wprowadzenie do certyfikacji”, które odbędzie się w siedzibie IPH w Krakowie, przy ul. Floriańskiej 3 w dniu 16 maja 2018 r. o godz. 10.00.
Szkolenie skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności do kadry kierowniczej, pełnomocników, auditorów, technologów, pracowników odpowiedzialnych w organizacji za zgodność z przepisami środowiskowymi, a także do importerów, detalistów, dystrybutorów, jak również do dostawców usług (np. obiekty zakwaterowania turystycznego).
Celem szkolenia jest zapoznanie przedsiębiorców z wymaganiami oznakowania ekologicznego EU Ecolabel oraz zasadami procesu certyfikacji wyrobów, zakresem certyfikacji i ogólnie z wymaganymi dokumentami w procesie dotyczącym przyznania oznakowania EU Ecolabel. Uczestnicy poznają też zalety stosowania tego standardu ekologicznego w budowaniu przewagi konkurencyjnej na międzynarodowych rynkach.
Czterech z pięciu europejskich konsumentów chciałoby kupować więcej produktów ekologicznych pod warunkiem, że produkty te zostały poddane weryfikacji przez niezależne jednostki właściwe (w Polsce, jednostką taką jest Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.). Takim potwierdzeniem jest uzyskanie unijnego oznakowania ekologicznego UE – Ecolabel. Jest to dobrowolne unijne oznakowanie ekologiczne ustanowione przez Komisję Europejską na mocy Rozporządzenia 66/2010. Ecolabel ma najszerszy zasięg geograficzny ze wszystkich ekoznaków. Można go uzyskać w każdym z krajów członkowskich UE a kryteria ekologiczne Ecolabel - tym samym produkty z logo Ecolabel - są uznawane we wszystkich państwach członkowskich, a produkty z tym logo są także akceptowane przez kraje skandynawskie. Ponadto kryteria ekologiczne są opracowywane we współpracy wszystkich zainteresowanych stron, tj. państw członkowskich, organizacji ekologicznych i przedstawicieli stowarzyszeń. Ecolabel promuje wyroby charakteryzujące się minimalnym wpływem na środowisko w całym cyklu życia. Stanowi on narzędzie realizacji polityki unijnej w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju na rzecz efektywniejszego wykorzystania zasobów naturalnych oraz podniesienia poziomu ochrony środowiska i efektywności ekologicznej, a także gospodarki o obiegu zamkniętym (tzw. circular economy).
Oznakowanie Ecolabel obejmuje ponad 30 grup wyrobów, w tym m.in.: spłukiwane produkty kosmetyczne; środki czystości; farby i lakiery; smary; podłoża uprawowe, polepszacze gleby; papier i produkty z papieru; urządzenia gospodarstwa domowego; sprzęt elektroniczny; produkty stanowiące wyposażenie lokalu (np. materace), armaturę sanitarną, obuwie, wyroby włókiennicze, pokrycia podłogowe; meble, czy usługi hotelarskie i kempingowe.
Obecnie w Polsce certyfikacją Ecolabel objęto 37 podmiotów, co daje ponad 2600 wyrobów opatrzonych logiem EU Ecolabel dostępnych na rynku.
Szkolenie poprowadzi Pani mgr Magdalena Monika Jabłońska - Specjalista ds. Certyfikacji w Zespole ds. Certyfikacji Wyrobów Chemicznych, Spożywczych i Ecolabel w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji S.A.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Pierwszeństwo udziału mają firmy z woj. małopolskiego.
Termin przyjmowania zgłoszeń – do wyczerpania miejsc!
Zainteresowanych uczestnictwem w szkoleniu prosimy o przesłanie skanu wypełnionych i podpisanych formularzy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowych informacji udziela:
Iwona Jordan
tel.: 12/ 428 92 63
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Załącznik:
Zaproszenie – formularz zgłoszeniowy